Kılcal Damar ve Varis Tedavisi

Kılcal Damar ve Varis Tedavisi

Varis yüzeysel toplardamarların cilt altında genişlemesi, uzaması, kıvrımlı ve büklümlü bir şekil almasıdır.

Estetik açıdan kötü bir görünüm oluşturan varislerin neden olduğu ağrılar ise günlük sosyal yaşanımızı etkileyebilecek yapıdadır.

Şişmanlık, uzun süre oturmak ya da ayakta durmak, hamilelik, hormonal sorunlar, ilerleyen yaş ve kalıtım gibi nedenlerle bacak ve yüz bölgesinde görülen kılcal damarların tedavisi mümkündür. Tedavi hastanın varislerinin yoğunluğuna bağlı olarak 2 ila 4 seans gibi değişen aralıklarla uygulanır. Tedavilerimiz sebepleri ortadan kaldırmasa bile hem görünümü estetik olarak daha iyi bir noktaya getirir, hem de bacak ağrılarının çoğunu ortadan kaldırır.

 

Lazer İle Kılcal Damar Tedavisi

Lazerle varis tedavisi nedir?

Lazerle varis tedavisi diğer tedavilerden farklı olarak fazla zaman harcamadan istenmeyen damarları ameliyatsız yok eden devrim niteliğinde bir yöntemdir. Damar içindeki kanda bulunan demir ve oksijen taşıyan yapılar lazerin hedefidir. Oluşan ısı damarı tahrip eder ve damarın artıkları vücut tarafından atılır.

 

Lazer ile hangi tür damarlar yok edilir?

Harici kullanılan lazerle, kılcal damarlar ve 4mm’ye kadar varisler tedavi edilir. Çok ince damar ağlarından oluşan bu yapılarda lazer etkili olur. Vücutta her türlü alan tedavi edilebilir. Özellikle yüzdekilerin tekrarlama direnci vardır. Bu nedenle idame dozlar gerekebilir.

 

Lazer tedavisinde acı, ağrı olur mu?

Lazer tedavisi yüz ve bacakta her türlü bölgeye rahatlıkla uygulanabilir. Acı hissi azdır. Bazen hassas kişiler için krem olarak lokal anestezik madde kullanılabilir. Tedaviden sonra makyaj yapılabilir. Erkek ve kadın herkese uygulanabilir.

 

Tedaviler ne kadar sürer?

Lazer tedavileri hızlı ve kolaydır. Tedaviler 15–30 dakika arasında sürer. Önemli bir yan etkisi yoktur. Tedavi sonrası günlük yaşama rahatça devam edilebilir.

 

Tedavinin yan etkileri nelerdir?

İşlemden hemen sonra geçici ödem ve kızarıklık olabilir. Çok kısa sürede geriler. Nadiren bül ya da renk değişikliği yapabilir. Bu yan etkiler de kalıcı değildir. İşlem esnasında acı hissedilmesi çok azdır. İğne kullanılmaması da en büyük avantajlarından biridir.

 

Kaç seans tedavi gerekir ve tedavi ne zaman sonuç verir?

Varisler için tedaviler varisin yaygınlığına ve derecesine göre değişmektedir. İnce damarlar için genellikle sonuçlar hemen görülür. Ancak daha büyük damarlar için etkinlik 1 ay sonra ortaya çıkar.

 

Tedavi planı nasıldır?

Başlangıç tedavisinden sonra ihtiyaç varsa 1 er aylık aralarla seanslar uygulanır. Genellikle 3 seans gerekir. Son tedaviden 6 ay sonra gerekirse ikinci tedavi yapılır.

 

Tedavi sonrası bakım nasıldır?

3 gün elastik bandaj, onarıcı ve nemlendirici bir krem, 6 hafta güneşten koruma, 3 gün sıcak banyo ve egzersizden kaçınma önerilir.

 

Skleroterapi

Skleroterapi öncesi toplardamarların durumunu ve varislerin kaynağını tam olarak değerlendirmek için Venöz renkli Doppler ultrasonografi yapılır.

Skleroterapi için kullanacağımız ilacın uygulama dozajı toplardamarların büyüklüğüne göre belirlenir. İşlemden sonra bandaj ve bir süre daha varis çorabı kullanılır. Genelde uygulama 1’er aylık seanslar halinde 20-40 dk sürer. Genellikle 2-4 seans ile sonuç alınır.  Çok sayıda kılcal damar varisi var ise daha fazla ilaç enjeksiyonu gerekebilir. İşlem sonrası hastalar günlük aktivitelerine hemen dönebilirler.

 
Yan etkileri

Başlıca yan etkisi iğne yapılan alanda ilacın ya da kanın damar dışına kaçması sonucunda başlangıçta ağrılı kızarıklık ve daha sonra koyuluk şeklinde renk değişikliği olmasıdır. Renk değişikliklerinin kaybolması bazen yıllarca sürebilir. Bir diğer sorun damar içinde pıhtı oluşmasıdır. Damar pıhtı oluştuktan sonrada kaybolabilir, ama rahatsızlık haftalarca sürebilir.

 

Başarı oranı

Skleroterpi sonrası hastaların şikâyetlerinde ve görünümlerinde %50-80 düzelme elde edilir. Tedavinin tam olarak etkinliğini göstermesi haftalar sürebilir.