Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

+90 212 529 48 88 Bize ulaşabilirsiniz
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00 Çalışma saatlerimiz
info@istanbulestetik.com.tr Mail gönderebilirsiniz

Liposuction

Liposuction nedir?
Liposuction, belli bölgelerde biriken yağ dokusunun farklı yöntemlerle alınmasıdır.

Hangi yöntemler kullanılmaktadır?
Klasik yöntem veya lazer ile yağlar alınabilmektedir. Son yıllarda ultrason enerjisinden yararlanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde fazla yağ dokuları ultrason dalgaları ile parçalanır, daha sonra benzer şekilde vakumla alınır.

Liposuction ile zayıflanır mı?
Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatla hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur.

Hangi alanlar liposuction için uygundur?
Çene altı, yanaklar, boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel, kalça, uyluk, diz iç yanı, bacak arkası gibi vücudun birçok alanındaki yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir. Ayrıca diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında (karın germe, meme küçültme vb) tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır.

Liposuction nasıl yapılır?
Ameliyat, hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok sınırlı küçük alanlarda sadece lokal anestezi uygulanabilir. Liposuction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Daha sonra 1-2mm’lik kesi yapılıp özel kanüller yardımı ile fazla yağ dokusu alınır ve vücut şekillendirilir.

Ameliyatta ne kadar yağ alınabilir?
Hastanın dengesini ve vücut fonksiyonlarını bozmadan en fazla 4-5 litre yağ alınabilir. Fakat sıvı ve kan vererek daha fazla alan cerrahlar da vardır. Burada cerrahın tercihi söz konusudur. Hastada alanlar genişse 3-6 ay aralarla tekrar ameliyat yapılabilir. Daha fazla miktar da yağ alınırsa, hastanın sıvı ve elektrolit dengesini tamamlayacak önlemler alınır. Bazen kan nakli gerekli olabilir. Morbid obezite denilen aşırı şişmanlıkta, hasta için gerekli önlemler alınarak, tek seansta 28 litreye kadar yağ alınması uygulanabilir hale gelmiştir fakat ciddi riskleri vardır.7

 Ameliyat sonrası nasıl bir süreç bekler?
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı oldukça azdır ve ilaçlarla giderilebilir. Ameliyat sonunda vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanır ve hastaya özel korse giydirilir. Ameliyat sonrası hasta pansuman yapılır. Hasta korse giymeye 5-6 hafta devam eder. Vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir. Şişlik, karıncalanma ve yanma hissi olabilir. Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içinde belli belirsiz hale gelir.

Ameliyat sonrası sonuçlar kalıcı mıdır?
Teknik olarak kalıcıdır çünkü yağ hücreleri alınır. Fakat vücudun şekli ve konturları kilo almaya, yaşa, hamileliğe ve yaşam stiline bağlı etkilenmektedir. Diyet ve beslenme bozukluğunda aynı yağlar aynı yerlerde oluşmaktadır.