Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

+90 212 529 48 88 Bize ulaşabilirsiniz
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00 Çalışma saatlerimiz
info@istanbulestetik.com.tr Mail gönderebilirsiniz

Meme Küçültme

Meme Küçültme
Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır ve aşağıda sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kalitesini arttırır.

Kimlerin meme küçültmeye ihtiyacı vardır?
-Büyük memeden dolayı ihtiyaç duyulabilir,
-Sırt ağrısı, boyun ve bel ağrısı olanların,
-Meme altında sürekli pişiği oluşanların,
-Omuzlara binen yüke bağlı nefes almakta zorlananların,
-Kamburluk gelişenlerin,
-Kendine uygun kıyafet bulamayanların,
-Görüntüsünden dolayı mutsuz olanların, ihtiyaçları olabiliyor.

Meme neden büyür?
Doğum sonrası büyük kalabildiği gibi, genetik yapı ve östrojen hassasiyetine bağlı büyümeye meyil olabiliyor.

Meme küçültmenin yaşı var mıdır?
Meme büyüklüğü çok değişik sebeplerden olabileceği için genç yaşlarda da görülür. O yüzden genç yaşlarda da rahatlıkla yapılmaktadır.

Meme küçültme sonrası doğum yapmada ve emzirmede problem olur mu?
Hastanın yaşına ve beklentisine göre cerrahi teknik değişir. Doğum yapmasında ve emzirmesinde bir problem olmamaktadır.

Ameliyat öncesi nasıl hazırlık yapılır?
Memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri vb durumlar sizinle tartışılacaktır. Cerrahınız ameliyatın ayrıntıları hakkında size bilgi verecek, iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyatın riskleri hakkında bilgi verecektir. Yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar tartışılır. Meme küçültme ameliyatı için genellikle kan verilmesi gerekmez. Kan transfüzyonunun gerekli olduğu hallerde, ameliyattan 5-7 gün önce alınan kendi kanınız (otransfüzyon) kullanılabilir. Ameliyat günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir. Meme küçültme ameliyatı, hastanede yapılması gereken bir ameliyattır, 1-2 gün hastanede yatmanız gerekebilir.

Ameliyat nasıl planlanır?
Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yenidenşekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5 – 4 saat sürer.

Ameliyatta iz kalır mı?
Meme başı etrafında ve alta doğru bir iz kalabilir. Hastanın cilt iyileşme durumuna göre izin boyutu ve süresi de değişmektedir.

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?
Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir, kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir, ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Pansuman 2 gün sonra açılarak yara kontrol edilir, dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastaya 6 hafta sporcu sutyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir?
Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır.

Meme küçültme ameliyatlarının riskleri nelerdir?
Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Bu ameliyatı olan kişilerin çoğunda, ameliyata bağlı problemler görülmese de sizin bunları bilmeniz önemlidir. Kişisel seçiminizde, ameliyatın risklerini ve size sağlayacağı yararları bilmeniz önemlidir. Kanama: Nadir bir durumdur, ameliyat sırasında veya ameliyat sonrası dönemde görülebilir. Enfeksiyon: Son derece sıra dışı bir durumdur. Meme başı ve deri duyarlılığında değişme: Bu bölgelerin duyarlılığında geçici olarak azalma ortaya çıkabilir. İzler: Her cerrahi işlem iz bırakarak iyileşir, çoğu zaman izlerin niteliği önceden tayin edilemez. Bazı durumlarda izler fark edilmez iken, bazı hastalarda deri ve derin dokular içinde nedbe(yara izi) oluşabilir, hatta bazı hastalarda cerrahi düzeltme veya diğer tedavilere başvurmak gerekebilir. Sonuçtan memnun olmama: Memenizin boyutları ve şeklinden memnun olmayabilirsiniz. Çok az da olsa böyle bir olasılık vardır. Ağrı: Meme küçültme ameliyatı sonrası boyun, sırt ve omuz ağrılarınız devam edebilir. Nadir durumlarda deri ve memenin derin dokularında ortaya çıkan nedbeler ağrıya sebep olabilir. Memede sertlik: Meme içindeki nedbe veya yağ nekrozuna bağlı sertlik nadir olarak görülebilir. Bu önceden tahmin edilemeyen bir durumdur. Yara iyileşmesinde gecikme: Nadir de olsa görülebilir. Meme derisinde veya meme başında bazı bölgelerin tamamen iyileşmesi daha fazla zaman alabilir. Sık pansuman gerekebilir. Sigara alışkanlığı olanlarda yara iyileşmesi problemlerine daha sık rastlanır. Asimetri: Kadınların çoğunda doğal olarak meme asimetrisi vardır. Meme ve meme başının şeklinde, büyüklüğünde ve simetrisinde farklar olabilir. Meme hastalıkları: Meme küçültme ameliyatına bağlı olmaksızın, kişinin hayatının herhangi bir döneminde meme hastalığı veya meme kanseri ortaya çıkabilir. Kişi ameliyat olsun veya olmasın düzenli meme kontrollerini yaptırmalıdır.

Risklerden kaçınmak için neler yapılmalıdır?
-Ameliyat öncesi aspirin kullanmamak gerekir,
-Sigarayı en az 6 hafta bırakmak yara iyileşmesinde çok iyi sonuçlar doğuracaktır,
-Alkol 2 hafta önceden kesilmelidir,
-Sıcak duş ve saunadan 2-3 hafta uzak durmalıdır.