Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

+90 212 529 48 88 Bize ulaşabilirsiniz
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00 Çalışma saatlerimiz
info@istanbulestetik.com.tr Mail gönderebilirsiniz

Saç Ekimi

Saç ekimi nedir, neden yapılır?
İnsanların dış görünüşünde en önemli unsur saçlardır. Her bireyin kişisel özellikleri arasında ilk sayılanlardan biri saç özelliğidir. Saçların değişimi kişinin görüntüsü tamamen değişebilmektedir.

Saçların seyrek olması veya hiç olmaması ise kişilerin kendine güvenleri etkilemekte ve fizikselden çok psikolojik sorunlar yaratmaktadır. Saçların dökülmesi insan sağlığını fiziksel olarak hiç bir şekilde etkilemese de, kel kelimesi ile tasvir edilmek kişilerin sosyal hayatta ve kendi içlerinde sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Saç dökülmesinin psikolojik boyutu
Saç dökülmesi öncelikle estetik kaygılara, psikolojik sorunlara ve kendine güven eksikliğine neden olmaktadır. Toplum içerisinde başka insanların bakışlarından rahatsız olanlar ve dalga geçildiğini düşünen kadın veya erkekler, kurtarıcı bir tedavi yöntemi olan saç ekimini yaptırmaktadırlar.

Kellik artık çözümsüz ve hayat boyu yaşanması gereken bir sorun olmaktan çıkmıştır. Saç ekimi yaptıran kişiler sonuçları görmeye başladıktan sonra kendilerine olan güvenleri yeniden oluşmaktadır. Bu sayede sosyal hayatta ve iş hayatında daha başarılı ilişkiler kurabilmektedirler.

Saç ekimi nasıl yapılır?
Saç ekimi ilk çıktığı yıllarda yapay bir görünüm sunarken ve dışarıdan bakınca ekim yapıldığı belli olurken, şu anda kullanılan en gelişmiş yöntemler sayesinde saçlar doğal görünümleri ile uzamakta ve saç ekimi işlemi yaptırıldığı kesinlikle belli olmamaktadır. Ekim sonrasında ise bir daha hayat boyunca ekilen saçların tekrar dökülme riski bulunmamaktadır.

Saç ekimi işlemi temel olarak saçların yoğun olduğu ve genetik olarak dökülmeyen saçları içeren ense ve kulaklar üzerindeki saçlı deriden 1,2 ya da 3,4 saç kökü içeren saç ünitelerinin ( saç greftleri) alınarak saç dökülmesi olan alanlara taşınması işlemidir.

Saç ekimi yapılabilmesi için saç köklerinin alındığı bölgelerdeki saçların sağlıklı olması ve yoğunluğunun yeterli olması gereklidir. Saç rengi, saçın sertlik derecesi, saçların dalgalı ya da düz olması gibi faktörler de yapılacak girişimin sonucunu etkilemektedir.

Saç ekimi işlemi cerrahi bir operasyondur ve bu anlamda ciddiyetle yaklaşılmalı, uzman olmayan kişilerin etik dışı ve yasalara aykırı uygulamalarına karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

Saç ekimi yöntemleri

FUE Yöntemi
Ekilecek saçların iki kulak arasından ense bölgesinden tekli ikili veya daha fazla saç teli içeren kıl kökü (graft), deri adacıkları seklinde alınır. Bu kıl kökü (graft) alım işlemi mikro motor olarak adlandırılan cihaz vasıtasıyla alınır. Ucuna takılan çapları 0,5 mm ile 1,5 mm arasında değişen iğnelerle işlem yapılır.

Kıl folliküllerinden (graft) kalan boşluklar çok küçük olduğundan kendiliğinden iyileşir ve dikiş atmaya gerek kalmaz. Alınan bu kıl follikülleri (graft) saçsız bölgede daha önceden açılmış kanallara yerleştirilir.

Diğer yöntemden en önemli farkı ense kısmında dikiş izinin oluşmaması ve iyileşmenin daha hızlı olmasıdır.

Öncelikle ense bölgesi tıraş edilerek başlanılır. Lokal anestezi ile ekim yapılacak olan bölge uyuşturulur. Başın arka bölgesindeki saç kökleri tek tek toplanır ve özel bir solüsyonda bekletilir. Slit adı verilen ince uçlu aletlerle saç kanalları açılır. Bu işlem saç köklerinizin yönünün, sıklığının ve görünümünün doğal olmasını sağlayacaktır. Açılan saç kanallarına toplanan kökler yerleştirilir.

Saç köklerinin yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra saçın arka bölgesine pansuman yapılır. Bütün bu işlemler yaklaşık 6-8 saat sürmektedir. Ekim sonrası hastanın 10 gün süreyle devam edecek bir bakımı vardır. Saç yıkama eğitimi verilir.

Saç muayenesi ve analizi nasıl yapılır?
Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişinin sistemik muayenesidir. Saç ekimi düşünen hastanın ilk önce anomnezi alınır daha önceden geçirdiği hastalıklar diğer sağlık problemleri araştırılır. Kişinin saç kaybı, saç tipi ince kalın gibi saç teli rengi incelenir.

Ekilecek bölge ile alınacak bölgenin durumu değerlendirilip kişinin beklentileri doğrultusunda planlama yapılır.

Saç ekimi konusunu değerlendiriyorsanız, öncelikle saçınızın ve saç derinizin muayenesinin yapılması gerekecektir.

Saç analizi ve genel muayene uzman doktorlar tarafından detaylı bir şekilde yapılmaktadır.

Analiz ve muayene aşamaları şöyle olmaktadır:
-Öncelikle mevcut saçlarınızın özelliklerine ve sıklığına bakılır, daha sonra saç derisi muayenesi yapılır. Saç derisinin gerginliği ekim sırasında kullanılacak önemli bir kriterdir.
-Analiz ve muayene sonuçlarına göre doktorunuz saç ekimine uygun olup olmadığınızı söyler. Ekimin uygun olmaması halinde, alternatif yöntemler önerilir.
-Saç ekiminin hangi bölgeye yapılacağı, ekim alanının büyüklüğü, tedavi süresi ve ekim sonrası bakım hakkında bilgiler verilir.
-Saç ekimi işleminin ve sonrasının sağlıklı bir süreç olması için saç analizi ve muayene aşaması çok önemlidir.

Fue yönteminde iyileşme süreçleri
İlk 2 gün sac ekimi yapılan ve alınan bölgenin iyileşme sürecidir, önerilenler dışında herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. 3. gün polikliniğimize gelip, sac bakımı ve yıkaması yapılmaktadır.

10.gün sac ekimi yapılan ve alınan bölgelerin yıkanmaları sonucunda bölgedeki kabuklar dökülmesi beklenir. 15 gün sonra her iki bölgenin iyileşmesi tamamlanmıştır, iyileşme tamamlanınca herhangi bir iz kalmayacaktır.

3 hafta sonra ekilen saçların % 60 -70 i dökülmektedir. 8-12 hafta sonra ekim yapılıp dökülen saçlar yeniden uzamaya başlar. 5-6 ay sonra saçların tamamı uzar, diğer saçlardan farkı kalmaz.

PRP’li saç ekiminin faydaları

PRP (Plateleden Zengin Plazma);
Kendi kanınızın özel bir işlemle ayrıştırılarak zengin proteinlerle ve kök hücrelerle olan kısmının saçlı deriye uygulanmasıdır. PRP uygulaması, saç ekimi sırasında toplanan köklerin bu plazma içinde bekletilerek ve ekim sonrasında saçlı deriye uygulanarak saçların büyüme süresi adına son derece etkilidir.

PRP saç ekimi işleminde 3 önemli alanda bize yardımcı olmaktadır.

-Alınan saç köklerinin uzun süre canlı kalması ve zarar görmemesi,
-Saç alınan bölgelerde hızlı ve izsiz iyileşme,
-Bölgedeki ince ve cansız saç foliküllerini stimüle ederek canlandırmak,

PRP içeriğinde 9 ana büyüme faktörü ile hem dış ortamda saç kökünün sağlam kalmasını sağlamakta hem de ekildiği yerde içerdiği yeni mikro damar oluşturarak büyüme hormonuyla kısa sürede saç köklerinin oksijen ve besin alımını sağlamakta..bu özelliği ile cansız seyrek saçların canlanarak hızla uzamasında çok etkilidir.

Ayrıca PRP Kendi kanınızdan elde edildiği için hiçbir yan etkisi yoktur. Alerji yapmaz reaksiyona sebep olmaz. Sizde saç ekim işleminizi PRP li olarak yaptırabilirsiniz. PRP‘li saç ekimi yukarıdaki faydaları açısından kişinin tercihine göre isterse uygulanabilen bir ilave tedavidir.