Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

    Sorry, no posts matched your criteria.

+90 212 529 48 88 Bize ulaşabilirsiniz
Ptesi - Ctesi: 09:00 - 20:00 Çalışma saatlerimiz
info@istanbulestetik.com.tr Mail gönderebilirsiniz

Sakal Ekimi

Herhangi bir sebeple sakalların çıkmadığı veya dökülme, yaralanma, yanık gibi sebeplerle sakalın eksildiği alana, vücudun kıl olan bölgesinden ki köklerin tek tek alınarak bu bölgeye nakledilmesi işlemidir.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?
Sakal ekimi FUE yöntemi ile yapılmaktadır. Kökler istenilen alandan alınabilir ancak genellikle ense bölgesindeki kıl kökleri daha kaliteli olduğu ve dökülmediği için bu bölgeyi tercih ediyoruz. Sakal ekimi için alınan kökler genelde tekli olmalı, ikili ve üçlü alınan greftler tekli kök haline getirilmelidir.

Sakal ekiminde ekilecek bölgeye göre yön değişiklikleri önemlidir. Özellikle çene kısmı en fazla göründüğü için ve karşıdan bakıldığında seyrek bir görüntü vermemesi için yoğun olarak ekilmelidir. Bıyık kısmı da aynı şekilde yoğun ve sık olmalıdır. Yanak ve faul bölgeleri ve çene altı daha seyrek ekilebilir.
Sakal, faul ve bıyık ekiminde sadece tekli kökler kullanılmalıdır. Bu da ekimin zorluk derecesini ve harcanan zamanı artırır.

Sakal Ekimi Teknikleri

Sakal ekimi ihtiyaca göre değişir; yaralanma alanı, dökülme veya belli bir alandan çıkmamışsa çevredeki sakal sıklığında var olan sınırlar içine ekim gerçekleştirilir. Genellikle enseden alınan kıl kökleri kullanılır.

Eğer kişide hiç sakal çıkmamışsa ve 20 yaş üstündeyse ekim istenen alan kişi tarafından belirlenir ve çizilir. Ekilecek toplam sakal sayısı yine kişinin isteğine bağlıdır. Genellikle ekimde bıyık ve çene bölgesinin karşıdan görünen alanına daha yoğun favori ve geri plan sakal alanına daha seyrek ekim yapılır. Enseden veya vücuttan alınan kökler alındığı anda bekletmeksizin ekim için belirlenen alana ekilir.

FUT Yöntemiyle sakal ekimi;
Eski teknik olan bu kıl kökü nakli ameliyatı birçok dezavantajı sebebiyle sakal ekiminde tümüyle terk edilmiştir.

Bu dezavantajlar;
-Kökler ameliyatla alınır
-Kökler her yerde aynı açıyla ekildiği için dik çıkar
-Alım ve ekim yerinde iz kalır
-Kökler cilt kesilerek ekildiği için geç iyileşir.
-Ensede gerginlik, ağrı, uyuşukluk hissi kalır.
-Sakallar 3-5 gurup halinde çıkar

FUE Tekniğiyle sakal ekimi;
-Kökler tek tek alınır
-Her yerde olması gereken doğal açısıyla ekilir
-Kökler cilt kesilmeden ekilir
-Ağrı olmadan alınır ve ekilir.
-Sakallar tek tek çıkar

Sakal Ekimi Sonrası
Kıl kökü alınan alan ertesi gün yıkandığında belirgin bir sorun olmaz ama 1-2 hafta pembemsi bir görünüm oluşur. Alım yerinde hiç iz kalmaz. Enseden alınması durumunda alındığı kök sayısı kadar seyrelme olur fakat enseden 10.000 kök alınması halinde bile fark edilebilecek bir değişiklik olmamaktadır.

Sakal ekilen alanda ekimden hemen sonra, ekim esnasında kullanılan iğnelerin batırıldığı yerden çıkan kan pıhtısı sebebiyle, koyu kırmızı bir görünüm olur ve ilk banyoda temizlenir. Ekim yapılan bölge 24-48 saat sonra yıkanır yıkamayla pıhtılar temizlendiği için ekilen sakallar görünür hale gelir ve 2-3 günlük sakal görüntüsü oluşur.

Ekilen sakalın vücut tarafından daha iyi beslenmesi için ekim alanında kanlanmada artış olur buna bağlı olarak kıl diplerinde 2-3 gün içinde sivilce benzeri küçük kırmızılıklar olur bu hafif kırmızı görüntü 1-2 haftada kaybolur ve normal görüntü oluşur.

Ekimden sonra uzamaya devam eden sakal 8-9. günden sonra normal traş bıçağıyla traş edilebilir veya uzatılabilir. Köklerin yeterince tutunması için ilk traş tercihen 8-9.gün yapılmalıdır.

2.haftadan sonra ekilen sakalın bir kısmı şok dökülme denilen geçici bir dökülme yaşar. Geçici dökülmeden 4-8 ay sonra dökülenlerin tamamı yeniden çıkar. Kıl kökündeki kalite artışı 2 yıla kadar devam eder.